• Codeigniter Kayıt Saydırma

     Codeigniter    Kayıt Saydırma    PHP 0 Yorum

   

  Sitelerde gezerken mutlaka gözünüze çarpmıştır bir kategori var ve onun yanında parantez içinde bir rakam. Bu rakam o kategorideki makale sayısını belirtiyor peki bu makale sayısı nasıl sayılıyor. Bu yazımızda PHP framework olan codeigniterda veritabanıdaki kayıtları nasıl sayacağımızı öğreneceğiz.

  Bildiğiniz gibi Codeigniter MVC framework. MVC de veri tabanı işlemleri Model katmanında yapılır. Ancak bu basit bir sayma işlemi olduğundan biz bu işlemi direk Controllerda yapıp sonucu viewe gönderebiliriz.
  Bir sorgu oluşturuyoruz
  $query = $this->db->get_where('makale');
  burada "$query" bizim sorgumuzun sonucunu atadığımız değişkenimiz. "$this->db->get_where" deyimi Codeigniterın bize sunduğu kolaylık. Bu deyimle ilgili tablodan verileri getiriyoruz. "makale" de ilgili veritabanı tablomuz.
  Sonuçları aldıktan sonra kaç sonuç aldığımızı bulmak içib kullanığımız deyim "$query->num_rows()" Kullan ım şeklide şöyle
  "$MakaleSayisi['MakaleSayisi'] = $query->num_rows();"
  sayıyı "MakaleSayisi" diyebir değişkene atadık. Artık bunu istediğimiz gibi kullanabiliriz.

  Son olarak bilmeyenler için view veri göndermeyi de gösterelim. Codeigniterda viewleri yüklerken virgülden sonra array yazarak, viewde kullanmak üzre bir dizi gönderebiliriz. $this->load->view("Home",$MakaleSayisi);

Yorumlar

Yorum Ekle


Adınız
Soyadınız
Mail Adresiniz
Yorumunuz